Zázrak jménem magnetoterapie

Minulý rok pro mě byl poměrně pestrý na různé semináře. Měla jsem možnost proniknout i do tajů magnetoterapie. Většina z nás se s ní setkala při různých rehabilitačních procedurách. Každý z nás si vybaví více či méně příjemný pocit brnění. Co se ovšem za tímto „brněním“ skrývá a kdy ho můžeme využít pro psy?

Magnetoterapie (nebo také nízkofrekvenční pulzní magnetické pole) pro mě na začátku znělo spíš jako zaklínadlo než léčebné metoda. I když to teď máte stejně jako dříve já, tak se nenechejte odradit! K čemu je tedy magnetoterapie dobrá?

Působením magnetického pole dochází k navození biologických změn ve tkáních, díky kterým můžeme podpořit hojení, relaxaci, detoxikaci a prokrvení tkání, ale také zmírnit bolest a otoky nebo uvolnit spasmy. Představte si tuto metodu jako jeden velký kolotoč procesů, kde jeden navazuje na druhý. Tento kolotoč má jediný cíl – a tím je podat tělu člověka, ale také našich chlupáčů pomocnou ruku tělu při návratu k co nejlepšímu stavu a kondici).



Při úrazech nebo po operacích každý asi nejvíce ocení zmírnění bolesti, tedy analgetické působení magnetoterapie. Bolest vzniká ve tkáních různými mechanismy. Ať už je její původ jakýkoliv, díky magnetoterapii máme prostřednictvím proudu v nervových vláknech, která slouží jako potrubní pošta, možnost blokovat průchod bolestivých vjemů z místa, kde vzniká, do míchy a vyšších center. Další příkladem vzniku bolestivosti může být zánět. Právě při tomto procesu mimo jiné vzniká jako zplodina kyselina mléčná. Tu všichni moc dobře známe. Je zodpovědná za bolest svalů, když to tak trochu přeženeme se sportem. Její přítomnost dráždí receptory a ty dávají vzniknout nepříjemnému pocitu. Její rychlejší odstranění, a tedy i detoxikaci nastartuje právě magnetoterapie, díky které se zvýší činnost enzymů potřebných k jejímu zpracování. Touto detoxikací kyseliny mléčné nejenže snížíme bolestivé dráždění, ale také docílíme uvolnění spasmů. Takže podtrženo a sečteno, už teď máme v rukou skoro více schopností než superman, protože jsme schopní ovlivnit vedení bolestivých stimulů , zvládáme rychleji odvést „odpad“, který nám při patologických procesech (ale nejen při nich!) vzniká, a díky odstranění tohoto odpadu a zvýšením metabolických funkcí se postaráme o uvolnění spasmů a otoků.

Když už jsme toto všechno zvládli, další možností, která se nám díky magnetoterapii otevírá, je podpoření hojení a regenerace. Proces zrychlení těchto procesů probíhá na úrovni buňky specifickými a ne příliš záživnými mechanismy (biologové, biochemikové a jiní obdorníci ať mi prosím prominou). Pro nás ostatní je důležité vědět, že se to týká měkké tkáně (tedy svalů), ale i kostí a chrupavky. Zvláště u posledně jmenované jsou procesy hojení velmi omezené a problematické.

Ráda bych se ještě vrátila k zánětu. Ten mimo věcí, které jsme si už řekli, nutí červené krvinky k tvorbě jakýchsi řetízků (tzv. penízkovatění). Všichni si pamatujeme z hodin biologie, že červené krvinky jsou zodpovědné za transport molekul kyslíku. Počet těchto vazebných míst pro kyslík se tímto shlukováním snižuje a klesá tak okysličenost tkání. Působením magnetoterapie dojde ke změně náboje červených krvinek a ty nemají „potřebu“ se k penízkovatění uchylovat. Zároveň jsou krvinky díky změně náboje více ohebné a snadněji překonávají překážky v cévním řečišti. Významné je působení magnetoterapie i proti tvorbě krevních sraženin, které si můžeme představit tak, že každá céva je jako potrubí a každé z nich má jakousi objímku působící jako svěrač regulující průtok. Tato objímky se působením magnetoterapie povolí a tím cévy jako potrubí zvětší svůj průměr, rozšíří se a dojde k tzv. vazodilataci cév. U těch, které jsou neprůchodné, sice nedojde k obnově, ale rozšíří se kolaterální, tedy jakási náhradní síť ve svalech i kůži. Tím se harmonizuje krevní oběh, tlak krve a činnost srdce.



A zánět naposledy. Použití magnetoterapie je příznivé u zánětů sterilních (tedy takových, kde nejsou přítomné patogeny, např. revmatické), ale i těch septických, kde např. bakterií máme více než požehnaně. Je to kvůli zvýšenému přívodu buněk, které bychom mohli označit jako popeláře těla. Takzvané fagocyty totiž všechny patogeny odstraňují.

Já sama zázrak jménem magnetoterapie nadále objevuju a ráda bych se s vámi podělila o další zajímavosti o tom, jaké typy magnetoterapií se dají využít, jak často a pro jaké konkrétní případy. Na úvod jsem vám ale chtěla přiblížit, čím je nám vlastně užitečná a co se při ní v těle odehrává. Rozhodně můžu říct, že její využití má svoje místo a procesy, které v těle odstartuje, nám umožňují vrátit tělo - nejen naše, ale i našich čumáčků - rychle do kondice.


Petra