Psí kašel – jak moc se ho bát?

Jsem člověk, který nerad nechává věci náhodě, proto vždy při odjezdu na dovolenou přemýšlím, co vzít s sebou za léky. Letošní psí tábor mě s mojí veterinární výbavou přesto překvapil – kvůli proměnlivému počasí dostali někteří psi kašel. Jak to vlastně tedy s kašlem u psů je?

Nejčastěji se jako pejskaři setkáváme s psincovým neboli kotcovým kašlem. Ale je to jakýkoliv kašel, který u svého pejska zpozorujete? Bohužel tento typ kašle je způsoben několika typy původců, takže odpověď není úplně jednoduchá. Pojďme se na to podívat hezky od začátku, ať nám ta skládačka do sebe zapadá. ☺

Primárně je důležité prostředí, ve kterém původci nepříjemného kašle, uchytí. Tím je sliznice horních cest dýchacích. Předání onemocnění mezi psy je velmi snadné, stačí přímý kontakt nebo kapénková infekce. Takže stačí přátelské očuchání na procházce nebo hromadné proběhnutí na konci lekce výcviku poslušnosti a problém je na světě! O tom, zda pejsek skutečně onemocní, rozhoduje to, jak je imunitní systém této části dýchacího aparátu silný.Jak poznáte psincový kašel?

Během noci vás může probudit zvuk, který ve vás vyvolá pocit, že v krku našeho psíka uvízla minimálně mamutí kost. S tímto problémem nejčastěji majitelé navštěvují svého veterinárního lékaře. Bohužel onou virtuální kostí trápící našeho kámoše jsou zvířátka o dost menší než mamut.

Mohou to být viry nebo bakterie. Z virů jsou to nejčastěji adenoviry typu 2 a virus parainfluenzy typ 2. Z bakterií se spolu s těmito viry může uplatnit Bordetella bronchiseptika. Sliznice, která má kvůli oslabení trhliny ve svém imunitním štítu, je pak náchylná k dalším, tedy sekundárním patogenům – pseudomonádám, streptokokům, klebsielám...

A co dělat, když máme pocit, že kvůli hrozivému dávení a suchému kašli je to pejskova poslední hodinka?

Určitě kontaktujte svého veterinárního lékaře, protože mnohdy se za kašlem mohou schovávat i jiná onemocnění – jako kolaps trachey nebo onemocnění kardiovaskulárního aparátu... Pouze díky klinickému vyšetření a podrobné anamnéze se mohou vyloučit závažnější komplikace. Je ale možné, že za vším stojí právě psincový kašel.

Průběh onemocnění může být někdy náročný, byť se jedná „pouze“ o kašel, a je závislý nejen na počtu původců, ale také na tom, v jaké kondici naše zlatíčko je. Roli hraje i to, zda je to štěně nebo už dospělý jedinec. Při nekomplikovaném průběhu máme zpravidla bitvu do 14 dnů vyhranou. Pokud se stav psa komplikuje horečkou, ztíženým dýcháním nebo apatií, může bohužel dojít až k zánětu průdušek a plic a tím se léčba výrazně prodlužuje.

A co léčba?

Kašel je pro naše psí pacienty velmi vyčerpávající, proto je na prvním místě klid! Venčení smrskneme na nezbytné minimum a snažíme se eliminovat všechny podněty vyvolávající kašel, tedy i tahání na obojku! Pejskovi, který tahá, dejte raději postroj. Při suchém kašli můžeme podávat antitusika, která kašel tiší. Naopak pokud je kašel vlhký, snažíme se podpořit jeho vykašlávání mukolytiky. Je vhodné také využit přírodní látky a homeopatika, které léčbu výrazně uspíší. Někdy nicméně stav psa vyžaduje i pomoc antibiotik – dejte na doporučení svého veterináře.

Jaká existuje ochrana před psincovým kašlem?

Na místě je prevence. Můžete využít vakcíny proti psincovému kašli, kterých je na trhu více druhů. A jak jsme si říkali v úvodu, protože je biotopem onemocnění sliznice dýchacích cest, je vždy lepší sáhnout po vakcíně, která se aplikuje přímo do nosní dutiny. Pomůže tak vytvořit ochranu právě tam, kde je to potřeba. Samozřejmě sledujte to, zda se ve vašem okolí nevyskytuje psincový kašel ve vyšší míře a, pokud je to možné, vyhýbejte se místům, kde hrozí nákaza vašeho mazlíčka.

A malá rada na zároveň – kamkoliv se svým pejskem cestujete, nezapomeňte do svojí lékarničky i něco proti kašli. ☺ .


Petra
(vloženo dne 10.9.2016)