Strečink není křečink

Myslím, že každý z nás cítí, jak se všechno kolem neuvěřitelně zrychluje. Vyšší nároky máme nejen na sebe, ale také na naše auta, kola a výjimkou nejsou ani naši čtyřnozí kamarádi! Pokud se věnujeme nějakému psímu sportu, chceme, aby byli rychlejší, přesnější, obratnější, trénujeme častěji, intenzivněji, zkoušíme různé metodiky tréninku... . Věnujeme ale dostatek času i přípravě psa na sportovní výkon?

Sama moc dobře vím, jak se člověk těší předtím, než vyběhne, na akci a endorfiny. Ale také vím, jak tělo skřípe, když vypálí z 0 na 100 bez pečlivé přípravy.

Ano, je to hrozná nuda. Zdá se otravné zabývat se zahřátím a strečinkem. Ale udělejte si test sami na sobě a zkuste si pár tréninků s řádnou přípravou a pár bez ní. Sami jistě dojdete k závěru, že jen správně namazaný stroj nejenže dobře jede, ale podá i ten nejlepší výkon.

Při strečinku se tělo psa zahřeje jako motor na provozní teplotu, ale díky němu se do svalů dostávají živiny, zvyšuje se pružnost, pevnost a lubrikace kloubů. Všechno tohle oceníme u psů sportovně zatížených, ale především u našich seniorů. Jsem přesvědčená o tom, že takové protažení je lepší, jak leckterá chondroprotektiva! A kromě času nás to navíc nic nestojí :-).

Strečink psa – jaké máme možnosti?

Na výběr máme aktivní a pasivní strečink. Pro oba je společné, že se provádí na lehce zahřáté tělo a jsou pod maximální kontrolou a řízením psovoda. V ideálním případě bychom je měli střídat.

U aktivního strečinku je centrum protažení ve svalu. Výhodou je, že využívá antagonisty, tedy sval na druhé straně kloubu, na která se často zapomíná. Tímto typem protahování přispějeme k harmonickému vztahu sval – kloub.

U pasívního protahování, je pozornost soustředěna převážně na pojivovou tkáň. Narozdíl od aktivního střečinku, jsme my tím hlavním, kdo protahuje a pes zůstává v klidné poloze.



Výsledky pravidelného protahování psa

Pravidelný strečinka psa přináší řadu pozitivních výsledků: navození klidu a relaxace (u některých jedinců nedosažitelný sen :-)), odstranění svalové nerovnováhy, lepší koordinace pohybu, zvýšení ohebnosti svalů a kloubní pohyblivosti.

Ještě váháte, jestli se do protahování svalů svého psa pustit? Pak přidám ještě pár informací z druhé strany. Každá práce svalů (a tedy i psí sporty) může představovat riziko vzniku mikrotraumat a trhlinek ve svalech. Ty se bohužel neopraví novým svalem, ale jizvičkou, která snižuje pružnost svalu. Protahováním tento mechnismus chytře obejdeme. Sval, který není protažen, se zkrátí. Důsledky známe každý, jen málokdo se bez větších obtíží dotkne prstů na nohou ;) Takovýto sval pak vytváří nepravidelný tlak na okolí kloubu a kloub samotný, což vede k nerovnoměrnému zatížení chrupavky. Ta se díky tomu optřebovává víc, než je normální. Takže k degenerativním změnám chrupavky nemusí přispět jen obávané dysplazie, ale i prosté vyhýbání se strečinku.

Strečink není jen otravných pár minut před očekávaným adrenalinem, nebo po něm. Je to právě těch pár minut, které jsou pro Vašeho psíka dávkou chondroprotektiv zdarma. Je to těch pár minut, které jsou lékárničkou pro prací unavené svaly. Je to těch pár minut, které upevňují Váš vztah s Vašim psíkem.



Tímto článkem startuji speciál o strečinku psa. Praktické rady si můžete přečíst tady. Správný strečink se můžete naučit také společně se mnou.


Petra
(vloženo dne 29.2.2016)